Jeg har bestemt meg for å "gjenbruke" datterens avlagte (håper jeg) morgenkåpe. Har klippet av ermer, sydd innsnitt og sprettet og sydd både her og der. Meningen er at det skal bli en tunika til meg.
Jeg er ikke helt ferdig ennå, og mens jeg syr så grunner jeg over hvordan jeg skal skjule bamsen midt foran. Kanskje et hjerte? Hmm..tenker videre og skal vise dere resultatet når jeg blir ferdig.
29. okt. 2010
26. okt. 2010
Litt lys i mørketiden
Jeg trengte noen gaver, den ene var til ei som hadde mistet moren sin og den andre var til ei venninne som hadde bursdag. Jeg hadde sett lysestaker av stoff forskjellige steder og tenkte at dette passer fint til begge. Jeg synes det å gi stearinlys som gave til noen som sørger passer så bra.
Baksiden fikk noen perlemorsknapper påsydd. Inni stoffet har jeg satt et syltetøyglass som lyset står oppi. Tror det skal bli flere sånne nå som det nærmer seg jul.
Etiketter:
Søm
21. okt. 2010
Sydd pynteskjerf
Jeg gikk en stund og tenkte at jeg hadde lyst til å sy et skjerf. Da jeg fant dette tynne stoffet (bomullsgardin) så var det bare å sette i gang. Det skulle gå i blåtoner som passet til jeans.
Jeg sydde først sammen siden på langs, deretter puttet jeg en stoffstrimmel inn i midten. Sprettet en åpning i sidene der den skulle være og lot den stikke litt på utsiden. Så sydde jeg rundt strimmelen 2 ganger, før jeg klippet opp i midten på begge sider. Jeg fant ut at vrangsiden av stoffet også egnet seg til å synes.
I endene lagde jeg kvadrater som også ble klippet opp i midten. Endene ble avsluttet med en liten blonde. Etter at en stikning ble sydd rundt hele skjerfet, fikk det en runde i vaskemaskinen for å få et rufsete preg. Det ble faktisk nesten sånn jeg hadde tenkt meg, og jeg er fornøyd med resultatet.
7. okt. 2010
Fargerike spisebrikker
Jeg hadde fått en rull med fargerike stoffremser. De ville jeg sy spisebrikker av. Remsene ble delt på midten, sydd sammen igjen i vikårlig rekkefølge og deretter skåret på tvers. Inspirasjon til dette fant jeg i bloggen til Sigrun. Teknikken heter Seminole.
Jeg prøvde meg med snirkelquilting, men etter å ha sett på dette noen dager så fant jeg ut at det ikke passet. Fram med sprettekniven! Det var litt av et slit, men det gikk. Svart tråd på mørkt stoff er ikke lett å se!
Her er bilde før sprettekniven ble flittig brukt.
Et fargerikt innslag på mitt hvite kjøkkenbord ble det ihvertfall!
Jeg prøvde meg med snirkelquilting, men etter å ha sett på dette noen dager så fant jeg ut at det ikke passet. Fram med sprettekniven! Det var litt av et slit, men det gikk. Svart tråd på mørkt stoff er ikke lett å se!
Her er bilde før sprettekniven ble flittig brukt.
På sidene har jeg også lekt meg litt med quilting. Det er sirkler innenfor to streker.
Etter å sydd og sprettet og sydd (de ble for små og måtte få ekstra kant etterhvert) så ble det ferdige resultatet sånn:
Etiketter:
Spisebrikker,
Søm
5. okt. 2010
Slutt på båtsesongen 2010
Etter siste tur i båten 24/9 hvor gradestokken ikke kom opp i mer enn 10 grader og det blåste 10 sekundmeter samtidig som regnet silte ned, så har jeg innsett at nå er det over for i år. Litt vemodig, men om litt over et halvt år så er det på'n igjen.
Det har vært en sommer med vind, regn, 3 ukers båtferie ned til Gøteborgskjærgården og sol innimellom. Men vi har kost oss. Nå skal vi bruke helgene til andre ting, og ta igjen litt av det som har ligget på vent her hjemme.


Litt mimring. . . . .


Det har vært en sommer med vind, regn, 3 ukers båtferie ned til Gøteborgskjærgården og sol innimellom. Men vi har kost oss. Nå skal vi bruke helgene til andre ting, og ta igjen litt av det som har ligget på vent her hjemme.
Mot Svinesundsbroene Hjemme
Litt mimring. . . . .
Etiketter:
Båt
Abonner på:
Innlegg (Atom)